Для  батьків

Поради психолога БАТЬКАМ під час дистанційного навчання

  1. Скласти чіткий розклад / режим. ...
  2. Організувати робочу зону. ...
  3. Організувати форму. ...
  4. Робити перерви. ...
  5. Заохочувати спілкування з однолітками. ...
  6. Знизити очікування і вимоги. ...
  7. Мотивувати і помічати успіхи.

Правила роботи за комп'ютером 

5 правил безпеки

 1. Комп'ютер потрібно розташувати в кутку чи задньою стінкою до стіни. 

2. У приміщенні, де працює комп'ютер, необхідне щоденне вологе збирання. Тому підлогу в кімнаті не треба накривати килимом. 

3. До і після роботи на комп'ютері слід протирати екран спеціальними серветками.

 4. Вважають, що наші зелені друзі - кактуси - також допомагають зменшити негативний вплив комп'ютера. 

5. Не забувайте частіше провітрювати кімнату.

 Акваріум або інші ємності з водою збільшують вологість повітря. Робоче місце Стілець обов'язково має бути зі спинкою. Комп'ютер потрібно розмістити не менше як за 50-70 см від дитини (що далі, то краще), щоб її погляд був спрямований перпендикулярно в центр екрану. Сидіти потрібно прямо або злегка нахилившись уперед. Між корпусом тіла і краєм столу зберігається вільний простір не менше як 5 см. Руки вільно лежать на столі. Ноги зігнуті в тазостегновому і колінному суглобах під прямим кутом і розташовані під столом на підставці. Стіл, на якому стоїть комп'ютер, необхідно поставити в добре освітлене місце, але так, щоб на екрані не було відблисків. Заняття за комп'ютером завдадуть меншої шкоди, якщо ви виконуватимете рекомендації. Від цього залежить здоров'я вашої дитини. Запобігти перевтомі можна – слід обмежити тривалість роботи учня за комп'ютером, робити гімнастику очей, правильно облаштувати робоче місце дитини, використовувати виключно якісні програми, які відповідають віку дитини. Безперервна робота перед екраном комп'ютера повинна бути не більше: 

• для учнів 10-11 класів на першій годині занять 30 хв., на другій годині занять – 20 хв.;

• для учнів 8-9 класів – 20-25 хв.; 

• для учнів 6-7 класів – до 20 хв.; 

• для учнів 2-5 класів – 15 хв. 

Вправи для розслаблення очей для дітей: 

1. Рухи очей по горизонталі (вправо-вліво), рухи очей по вертикалі (вгору-вниз). Повторити 10 разів. 2. Сфокусувати погляд на кінчику носа на 3 секунди, потім перевести погляд удалину на 5 секунд. Повторити 5 разів. 

3. Рухи очей по колу (за годинниковою стрілкою і в протилежному напрямку). При виконанні вправи не повертати голову. Повторити 5 разів. 

4. Рухи очей по діагоналі: лівий нижній кут — правий верхній кут. І навпаки: правий нижній кут — лівий верхній кут і назад. Повторити 5 разів. 

Для батьків. Якщо у вас немає можливості контролювати скільки часу проводить дитина за комп'ютером, і ви хочете бути впевненими в тому, що існує якийсь контроль в цьому плані, встановіть спеціальну програму, яка буде блокувати доступ до комп'ютера за перевищення деякого граничного часу. 

Пам'ятайте: для нормального розвитку вашій дитині потрібна і фізична активність, чого ніколи не зможе замінити комп'ютер.

          2023/2024 навчальний рік

ПОРАДИ ПСИХОЛОГА БАТЬКАМ ПЕРШОКЛАСНИКІВ НУШ.

Шановні батьки, ваша дитина вперше переступить поріг нового навчального закладу – школи, де на неї чекатимуть цікаві уроки, веселі перерви, змістовне дозвілля, гарні друзі та перша вчителька. Щоб навчання першокласника було цікавим, результативним, приносило користь дитині і радість батькам, ми пропонуємо вам низку порад.

Пам'ятка батькам першокласника:
§ Підтримайте в дитині його прагнення стати школярем. Ваша щира зацікавленість в його шкільних справах і турботах, серйозне відношення до його перших досягнень і можливих труднощів допоможуть першокласникові підтвердити значущість його нового положення і діяльності.
§ Обговоріть з дитиною ті правила і норми, з якими він зустрівся в школі. Поясніть їх необхідність і доцільність.
§ Ваш малюк прийшов у школу, щоб вчитися. Коли людина вчиться, у нього може щось не відразу виходити, це природно. Дитина має право на помилку.
§ Складіть разом з першокласником розпорядок дня, стежте за його дотриманням.
§ Не пропускайте труднощів, які можуть виникнути у дитини на початковому етапі навчання в школі. Якщо у першокласника, наприклад, є логопедичні проблеми, постарайтеся впоратися з ними на першому році навчання.
§ Підтримайте першокласника в його бажанні добитися успіху. У кожній роботі обов'язково знайдіть, за що можна було б його похвалити. Пам'ятайте, що похвала та емоційна підтримка ("Молодець!", "Ти так добре впорався!") здатні помітно підвищити інтелектуальні досягнення.
§ Якщо вас щось турбує в поведінці дитини, його учбових справах, не соромтеся звертатися за порадою і консультацією до вчителя або шкільного психолога.
§ Зі вступом до школи в житті вашого малюка з'явилася людина авторитетніша, ніж ви. Це вчитель. Поважайте думку першокласника про свого педагога.
§ Навчання – це нелегка і відповідальна праця. Вступ до школи істотно міняє життя дитини, але не повинно позбавляти її різноманіття, радості, гри. У першокласника повинно залишатися досить часу для ігрових занять.
10 речей, які повинні виконати батьки першокласника:
1. Малюк, швидше за все, буде хвилюватися і сам прокинеться вдосвіта. Прикрасьте його кімнату повітряними кульками, плакатом із веселим надписом.
2. Багато хто з батьків вважає, що подарунків цього дня робити не обов'язково. Між тим яскравий згорток поруч із подушкою трохи розвіє дитячі хвилювання і, з іншого боку, підкреслить важливість події.
3. Звичайно ж, ранець із потрібними речами ви разом з дитиною склали ще тиждень тому. Напередодні 1 вересня варто ще раз зазирнути до нього… і покласти туди якусь дрібничку: чи то кумедний ластик, чи незвичайний олівець. Дитина зрадіє, побачивши таку знахідку!
4. На весь сьогоднішній день забороніть собі повчати дитину, не хмуртеся, не гнівайтеся, не обурюйтеся і не підвищуйте голос!
5. Відкладіть усі справи, візьміть на роботі відгул. Коли малюк вперше переступить шкільний поріг, ви маєте бути поруч із ним.
6. Скажіть своєму першокласнику, який він має чудовий вигляд.
7. Зустрічаючи дитину зі школи, розпитайте її, як пройшов перший день. Поцікавтеся, що вона робила і, обов'язково похваліть за те, що вона трималася впевнено (навіть, якщо вона вмудрилася щось загубити).
8. Увечері влаштуйте святковий чай. З такого приводу запросіть бабусь, дідусів – їм також буде приємно привітати першокласника.
9. Сподіваємося, ви не забудете сказати дитині, як сильно ви її любите.
10. Засинаючи, дайте собі слово бути стосовно дитини й надалі такими ж спокійними та уважними, як сьогодні!

10 заповідей для батьків першокласника:
1. Починайте "забувати" про те, що ваша дитина маленька. Давайте їй посильну роботу вдома, визначте коло її обов'язків. Зробіть це м'яко: "який ти в нас уже великий, ми навіть можемо довірити тобі помити посуд".
2. Визначте загальні інтереси. Це можуть бути як пізнавальні інтереси (улюблені мультфільми, казки, ігри), так і життєві (обговорення сімейних проблем).
3. Залучайте дитину до економічних проблем родини. Поступово привчайте порівнювати ціни, орієнтуватися в сімейному бюджеті (наприклад, дайте гроші на хліб і на морозиво, коментуючи суму на той і на інший продукт).
4. Не лайте, а тим більше – не ображайте дитини в присутності сторонніх. Поважайте почуття й думки дитини. На скарги з боку навколишніх, навіть учителя відповідайте: "Спасибі, ми обов'язково поговоримо на цю тему".
5. Навчіть дитину ділитися своїми проблемами. Обговорюйте з нею конфліктні ситуації, що виникли з однолітками і дорослими. Щиро цікавтеся її думкою, тільки так ви зможете сформувати в неї правильну життєву позицію.
6. Постійно говоріть з дитиною. Розвиток мовлення – запорука гарного навчання. Були в театрі (цирку, кіно) – нехай розповість, що більше всього подобалося. Слухайте уважно, ставте запитання, щоб дитина почувала, що це вам цікаво.
7. Відповідайте на кожне запитання дитини. Тільки в цьому випадку її пізнавальний інтерес ніколи не вгасне.
8. Постарайтеся хоч іноді дивитися на світ очима вашої дитини. Бачити світ очима іншого – основа для взаєморозуміння.
9. Частіше хваліть вашу дитину. На скарги про те, що щось не виходить, відповідайте: "Вийде обов'язково, тільки потрібно ще раз спробувати". Формуйте високий рівень домагань. І самі вірте, що ваша дитина може все, потрібно тільки допомогти. Хваліть словом, усмішкою, ласкою й ніжністю.
10. Не будуйте ваші взаємини з дитиною на заборонах. Погодьтеся, що вони не завжди розумні. Завжди пояснюйте причини ваших вимог, якщо можливо, запропонуйте альтернативу.

Повага до дитини зараз – фундамент шанобливого ставлення до вас тепер і в майбутньому.


7 способів мотивувати дитину краще вчитися в школі

Як мотивувати дитину до навчання, якщо вона, здається, не хоче робити домашнє завдання або взагалі ходити в школу?

Як батьки, ми інвестуємо в освіту дітей, тому що знаємо, наскільки це важливо для їхнього майбутнього. На жаль, наші діти не завжди поділяють нашу стурбованість своїм майбутнім та не мають мотивації до навчання.

Це очевидно, тому що вони продовжують надавати пріоритет перегляду YouTube, іграм та спілкуванню зі своїми друзями, замість читання, наприклад, домашнього завдання з української літератури.

Як заохотити дитину до навчання та чому наші діти не мають мотивації? Зрештою, це ж в їхніх інтересах – добре вчитися. Чому вони не хочуть досягти успіху, так само як ми хочемо, щоб вони досягли успіху?

Школа – це аспект життя, який вимагає дисципліни та праці.

Цінність успіху у навчанні у тому, наскільки вмотивована ваша дитина. Однак неможливо дитину примусити бути вмотивованим.

Вона сама має зрозуміти переваги отримання хорошої освіти. І якщо ви намагаєтеся змусити дитину бути мотивованою, це завжди погіршує ситуацію.

Тоні Роббінс, один із найвідоміших коучів у світі, розповідає про наші внутрішні потреби і внутрішню мотивацію, а також про науку досягнень та важливість наших рішень. Він якось сказав: "Немає лінивих людей, просто є цілі, які не надихають".

Також він говорив, про потреби людей, які мотивують їх рухатися уперед.

4 базові потреби:
  • Certainty – визначеність, впевненість (у тому числі безпека)
  • Uncertainty / Variety – різноманітність
  • Significance – значимість
  • Connection / Love – взаємодія, любов
2 духовні потреби:
  • Growth – зростання, розвиток
  • Contribution – принесення користі іншим

Чи не помічали ви, що багато заможних людей походили з малозабезпечених сімей, в яких не були закриті навіть базові потреби дитини?

Потреби дійсно мотивують людей ставати кращими та зростати. Але як зацікавити дитину до навчання?

Орієнтуючись на це та постійно працюючи з батьками, я виробила свої 7 порад, як сформувати мотивацію до навчання.

Залишайтеся позитивними

Підтримуйте з дитиною відкриті та позитивні стосунки. Нагадайте собі, що ви і ваша дитина в одній команді. Це дозволить вам бути впливовими, що є найважливішим інструментом батьківства.

Покарання, проповідування та погрози ні до чого не приведуть і згубно вплинуть на ваші стосунки та їхню мотивацію.

Ваші почуття тривоги, розчарування та страхи є цілком нормальними та зрозумілими, коли мова йде про навчання дитини, але реагувати на своїх дітей через призму цих емоцій –неефективно і навпаки погіршує ситуацію.

Пам'ятайте, ваша дитина, коли демонструє апатію до навчання, не поводиться так навмисно, щоб зробити ваше життя нестерпним. Нагадуйте собі, що ваша робота – допомогти їй навчитися бути відповідальною.

Включіть правило "Коли ти"

Один з уроків життя – ми отримуємо заробітну плату після виконання роботи. Тож почніть говорити такі речі: "Коли ти закінчиш навчання, ти можеш зайти до свого друга".

Або:

"Коли ваше домашнє завдання буде виконано, ми можемо обговорити перегляд того мультфільму, який ви хотіли побачити на Netflix".

Диктуйте правила і дотримуйтесь своїх обіцянок, якщо дитина виконала свої зобов'язання. Якщо у вашої дитини відсутня дисципліна, це допоможе її створити.

Дійсно, застосовуючи правило "коли ти", ви допомагаєте дитині навчитися робити те, до чого її мозок ще не пристосований.

До того ж так дитина задовільнятиме свої потреби.

Створіть розклад для своєї дитини

Розклад може включати запланований час на навчання, виконання домашнього завдання та відпочинку.

Ви разом можете вирішити, що дитина повинна, наприклад, присвятити певну кількість годин навчанню. Протягом цього часу забороняється використання електроніки та інших відволікаючих факторів.

Деякі діти слухають музику під час навчання, і це нормально. Але майте на увазі, що оскільки музика зазвичай включається через телефон, це означає, що YouTube, Twitter, месенджери будуть смикати дитину та відвертати увагу від важливіших справ.

Такий розклад не є покаранням. Скоріше, це спосіб допомогти дитині зосередитися на шкільних предметах.

Створіть сприятливу атмосферу для навчання

Вашій дитині може знадобитися тихе місце якомога далі від братів і сестер для навчання.

Дайте дитині місце для фантазії, нехай вона сама облаштує своє робоче місце, щоб приємніше було туди повертатися.

Якщо дитина з молодших класів, можливо, наприклад, слід поклеїти шпалери із зоряним небом, тоді дитина вчитиметься, уявляючи себе на космічному кораблі. Вчитися може бути весело.

Підтримуйте дитину

Щоб ваша дитина була зосереджена, вам може знадобитися посидіти з нею, поки вона виконуватиме домашнє завдання. Ви можете почитати книгу або газету, поки вона працює. Просто будьте поруч.

Якщо вона застрягла на якійсь темі, допоможіть їй з домашнім завданням, але не робіть за неї свою роботу.

Наприклад, нормально переглянути її роботу та запитати, чи має певний абзац для неї сенс. Але не годиться писати з нею кожне речення або працювати над кожною математичною задачею.

Розбийте завдання на частини

Вирішіть разом, чи потрібно допомагати дитині розбивати завдання на менші частини, щоб було легше їх виконувати.

Дайте дитині вибір

Ще один спосіб мотивувати дитину – допомогти їй відчути контроль над тим, що вона робить, надавши вибір.

Наприклад, запропонуйте дитині обрати одяг для школи з двох варіантів. Їй не дозволяється обирати, іти в школу чи ні, але вона може обрати, у чому піти.

І якщо у вас немає можливості витрачати багато часу, бажання, або ви просто вибилися із сил і не знаєте, що робити, аби дитина все ж почала вчитися, ви можете делегувати це приватним школам, в яких є відповідні спеціалісти-психологи.

Сама школа може попіклуватися про те, аби ваша дитина отримала стимули для зросту. Нарешті, іноді найкращий спосіб мотивувати дитину – це знайти у її заняттях щось веселе.

Заняття та ігри, які мотивують дитину

Дітям не потрібні мотиваційні промови. Вони потребують занять, які пробудять у них внутрішню мотивацію. Ось деякі з таких занять.

Вікторина

Там, де є змагання, є і мотивація. Кращий спосіб повторити з дитиною те, що вона вивчила – ставити їй запитання, хвалити її, якщо вона відповіла правильно.

Це можна зробити в ігровій формі. Цінуйте зусилля, які дитина докладає для того, щоб виграти у вікторині, а не сам результат, особливо, якщо у вікторині бере участь декілька дітей.

Суть цього заняття в тому, щоб мотивувати дітей вчитися, а не соромити їх за неправильну відповідь.

"Іграшкові перегони"

У цю гру можуть грати двоє й більше дітей. Вам буде потрібно кілька фігурок тварин (слонів, тигрів тощо).

Розкресліть папір у вигляді траси для перегонів (на 15–20 ходів). Помістіть фігурки тварин на початок доріжки.

Дитина може переміщати фігурку щоразу, коли демонструє бажану поведінку: виконує домашнє завдання, сама прибирає іграшки, вигулює собаку, допомагає вам удома тощо.

Дитина, яка першою завершила перегони, отримує винагороду.

"20 запитань"

Це цікавий спосіб ознайомити дитину з іменами й діяльністю відомих учених, політиків, письменників та акторів.

Дитина повинна уявити, що бере інтерв'ю у знаменитої персони, а також придумати запитання для цієї розмови.

Гра не тільки мотивуватиме дитину домагатися більшого, а й допомагатиме їй використовувати ідеї, апробовані відомими людьми, для вирішення власних життєвих проблем.

"Полювання на скарби"

У цю гру можна грати з дитиною протягом тижня або навіть місяця. Кожного дня, коли дитина виконує роботу по господарству, ви даєте їй одну підказку.

До кінця тижня підказки приведуть її до нагороди, яку вона заробляє кожного дня своєю працею. Якщо дитина не виконує визначену роботу, гра починається спочатку.

Цю гру можна використовувати і щодо оцінок, які дитина отримує в школі. Наприклад, за оцінку 12 вона здобуває складну підказку, за 11 і 10 – просту, а за оцінки нижче 10 не отримує жодних підказок.

"Виходь!"

У цю гру добре грати в класі перед перервою. Дітям ставлять три запитання за матеріалом, який вони вивчали на уроці.

Ті, хто правильно відповість на три запитання, можуть вийти з класу раніше за інших. Щоб зіграти в цю гру, діти повинні стати в чергу.

Ті, хто неправильно відповів на питання, стають у кінець черги й починають гру спочатку.

Олена Вишнякова, почесний консул Латвійської Республіки у Чернігові, 

Поради для батьків: як підтримати та заспокоїти дитину під час війни 

Як підтримати та заспокоїти дитину під час війни, щоб зменшити наслідки психологічної травми

 Під час війни діти потребують особливої уваги з боку батьків. Страх, тривога та нервове напруження – ці почуття особливо впливають на дитячу психіку.

У спільноті «Дитячий психолог» фахівці розповіли, як підтримати та заспокоїти дитину під час війни, щоб зменшити наслідки психологічної травми.

1. Мінімізуйте перегляд новин з дитиною.

В ідеалі, уникайте їх перегляду при дитині. Задля власного спокою можна поставити дедлайн на їх перегляд, уникаючи постійного моніторингу соцмереж.

2. Говоріть з дитиною. Багато. Постійно.

Це прекрасний інструмент, який можна взяти із собою в укриття. Намагайтеся бути максимально чесними та озвучуйте лише правдиві факти або те, в чому дійсно впевнені і у що вірите самі.

3. Діти потребують тактильності.

Іншими словами, намагайтеся обіймати їх якомога частіше.

Для молодших дітей гарно спрацюють пальчикові ігри.

Можна спробувати створити максимальне відчуття безпеки: обійміть дитину; ритмічними, проте не динамічними погойдуваннями рухайтеся вправо-вліво або вперед-назад; можна паралельно з цим погладжувати дитину або намугикувати якусь мелодію.

І не важливо скільки Вашій дитині років: 4 чи 12…

4. Не соромтеся говорити зі своєю дитиною про власні почуття та емоції.

Ви живі! У Вас є емоції! Ви вчите дитину тому, що проявляти їх - це нормально.

5. Прислухайтеся до дітей. Найчастіше, вони транслюють те, що переживають і відчувають мимовільно. Інколи, самі не розуміючи, що з ними відбувається.

Дуже гарно спрацює повторення за дитиною її ж тверджень. Наприклад: «Ти злишся на … Так?», «Ти боїшся, що …» і т.д.

6. Спостерігайте за грою дитини.

Саме в грі дитина проживає те, що свідомо прожити не в змозі. Гра може допомогти зрозуміти те, що дитина не зможе проговорити.

7. Не втомлюйтеся повторювати дитині, що ви поруч, що ви її захищаєте, турбуєтеся про неї, що вона не самотня.

Намагайтеся бути в зоні постійного доступу: фізично, по телефону, по відеозв'язку (у випадках, коли доводиться бути окремо).

8. Дозвольте дитині брати із собою важливу річ або іграшку.

Це створить додаткове відчуття безпеки. Якщо десь забувши лишатиме – нагадайте про неї. Якщо загубить – дозвольте посумувати, а, за потреби, запропонуйте обрати іншу для турботи.

9. Не ігноруйте можливості створити символічні ритуали перед сном.

Це може бути, наприклад, розмова на нейтральні або спільні теми або обійми із старшими дітьми. З молодшими дітьми може бути читання або складання казок, обійми та погладжування.

10. Дозволяйте дітям знімати напругу в конструктивний спосіб.

Це можуть бути найрізноманітніші ігри та техніки:

- можна рвати або зминати папір;

- гра в «паперові» сніжки;

- можна «боксувати» м'яку подушку;

- запропонуйте крик без крику: просимо дитину спробувати закричати, але без голосу (гучності);

- «стаканчик крику» або «мішечок крику»: можна кричати, але лише направивши цей крик в мішечок або стаканчик;

- ігри з водою (воду можна переливати із ємності в ємність) та піском.

Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати